“זוחל ביום וער בלילה”- שינויים התפתחותיים והשפעתם של השינה

בשנים הראשונות בחיי הילד מתרחשים שינויים רבים ומרגשים, השינויים הללו מקדמים את הילד לקראת עצמאות, בגרות ויכולת ללמוד את העולם מזוויות נוספות.

כל התקדמות מבחינה התפתחותית משפיעה על תחומים מגוונים בחיי הילד- מידת ההבנה שלו, רמת התקשורתיות שלו ובתוך כך הוא אט אט הופך לעצמאי יותר באמצעות פעולות והתנהגויות חדשות שהוא לומד לבצע . כל התקדמות כזו משפיעה על סדר היום של הילד, ובפרט שנתו בלילה. מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה בהנחיית פרופסור ענת שר בחן 28 תינוקות והראה כי תינוקות שמתחילים לזחול חווים עלייה במספר ההתעוררויות בלילה. במחקר נעשה מעקב אחר ההתפתחות המוטורית ודפוסי השינה של התינוקות החל מגיל ארבעה חודשים עד אחד עשר חודש. דפוסי השינה נבחנו באמצעות מכשיר ובאמצעות דיווחי של ההורים. מן המחקר עלה כי החל מהרגע שתינוק החל לזחול חלה עליה בהתעוררויות הליליות ובאורך שלהן, התעוררויות אלו ירדו ופסקו עם הזמן.

כל התקדמות התפתחותית מרגשת מאוד עבור התינוק והפעוט ועבור הסביבה. הסביבה מחזקת את הילד לבצע שוב ושוב את ההתנהגות החדשה שלמד. מסתכלת בגאווה ומגיבה בחיוב לכל שינוי שמגיע. התינוק מצידו על ידי הבנה בסיסית של התניה לומד כי השינויים הללו מעוררים תגובות חיוביות ,ועל כן הוא מתרגל ומתרגל את אותה פעולה עד להתקדמותו לשלב הבא.

חשוב להתכונן ולהבין כי האושר המציף אותנו עם כל התקדמות משמעותית שילדנו מבצע מביאה עמה שינויים נוספים, לא בהכרח חיוביים. כל קפיצה התפתחותית מסוג שהוא – התהפכות, עמידה או זחילה “מתורגלת ” גם בלילה, ומשפיעה באופן שלילי על איכות השינה ורציפותה. מצד שני, חשוב לציין כי גם יכולות התפתחותיות שלא התבשלו כגון היכולת להחזיק מוצץ ולהביאו לפה באופן עצמאי משפיעה על איכות השנה, גם כן באופן שלילי.

אם כך, איך נלמד להתמודד מחד עם השמחה והגאווה ומאידך עם ההשפעה על שנת ילדנו:

“קחו אויר” – זכרו שכל התקדמות התפתחותית היא חיובית. אמנם חלק מהשינויים מביאים עימם התעוררויות ליליות יחד עם זאת, הם חלק בלתי נפרד משלבי החיים ומהווים אבן דרך חשובה . ולכן, חשוב להיות סבלניים ולשקף לתינוק את השמחה והגאווה שאנו חשים.

“הקשר בין היום ללילה”- ישנה חשיבות גדולה לתרגל את השינוי ההתפתחותי ביום, על מנת להקל על הלילה. תינוק אשר מסוגל להתהפך מן הגב אל הבטן אך לא אל הכיוון השני יתקשה למצוא תנוחה נוחה , יתעורר ויקרא להוריו על מנת שיעזרו לו להתהפך. במידה ואתם מזהים קושי כזה או אחר הקפידו לתרגל עם הילד במהלך היום התהפכות אל הכיוון השני, על מנת לעזור לתינוק ולכם. תרגולת ביום של התהפכות תעזור לתינוק להתהפך בחזרה באופן עצמאי בלילה.

“מה הכי נכון לעשות?”- הקניית יכולות שינה עצמאיות היא תהליך נלמד, ולכן במידה וישנו קושי בשינה אשר מושפע מהתקדמות התפתחותית התגובה של ההורה היא קריטית ומהווה אבן להמשך הדרך ויכולות השינה העצמאיות של הילד. פעוט אשר נעמד במיטתו וקורא לכם מבקש את תשומת לבכם מחד, ומאידך מתרגל את יכולות העמידה החדשות שלו. במידה והפעוט מסוגל לחזור לשבת לבד, עליכם בפעם הראשונה להחזירו למצב שכיבה ואילו בפעם הבאה לסמן לו כי עליו לשבת, ניתן לשלב מנטרה קצרה המבהירה כי הלילה הגיע. במידה ואינו יודע לחזור לשכיבה, עליכם לכוונו לכך, ולא להשכיבו באופן מלא.

“בנחישות ורגישות”- ישנם שינויים התפתחותיים אשר גורמים לילד לחוש עצמאות ומאפשרים לילד לבחון פריצת גבולות . פעוט אשר למד ללכת ירבה לרדת מהמיטה ולגשת להוריו במקום להישאר במיטתו . תגובת ההורה והצבת הגבולות בהתאם להתנהגותו היא קריטית,ולכן החזרה של הילד לחדרו ללא אינטראקציה מילולית (למעט “עכשיו לילה הולכים לישון”) וללא קשר עין מאפשרת לילד להבין כי לא “משתלם” לו לקום מן המיטה. היו סמכותיים מול ילדכם, ושקפו להם את הגבולות, בתוך כל זאת שמרו על עקביות וסבלנות כי לעיתים תצטרכו להחזירו למיטה הרבה יותר מפעם אחת.

“הכינו את השטח”- תכנון מראש יכול לעזור ולייעל את ההתמודדות. תינוק אשר לומד לקחת מוצץ, ובשל לכך מבחינה מוטורית יחפש את המוצץ בלילה מתוך שינה על מנת להגישו לפיו. לכן, על מנת לעזור לו שימו במיטה מספר מוצצים (במקום נגיש וקבוע) כך שהתינוק ידע לאן לשלוח את ידו במידה והמוצץ הקודם אינו בהישג יד.

“הוא באמת חרד”- חרדת נטישה היא תופעה התפתחותית נורמאלית המופיעה בין גילאי שבעה לתשעה חודשים, בתקופה זו תבחינו כי היעלמותכם מטווח הראיה של התינוק מעוררת בו חרדות כאיל נעלמתם לו לעולם (כי אם אתה לא שם אתה לא קיים) והוא חרד לקיומו בעולם. הפרידה בשינה מעוררת את הרגש הזה בצורה עמוקה ומורכבת יותר, ולכן יש להכיל את רגשות הילד ולהבין כי מדבור בשלב התפתחותי חולף. היו ערים ורגישים לחרדה זו במהלך היום ובמידה ואתם הולכים לחדר ציינו בפני התינוק מה אתם הולכים לעשות והיכן אתם וכך תשרו בו ביטחון ביום אשר ישפיע על הלילה. בתוך כך ביחס לשינה, הכינו את תינוקכם לפרידה ושלבו בטקס השינה הרבה מגע חיבוק ודיבור והיו שם עבורו. במידה והוא מתעורר הגיבו בהתאם, גשו אליו וחבקו יחד עם זאת שמרו על הגבולות ועל כללי השינה הקבועים בבית.

לסיכום,

התקדמות התפתחותית כזו או אחרת היא מרגשת, השפעתה על השינה היא מורכבת וזמנית, יחד עם זאת התמודדות לא יעילה עימה תהפוך את הקושי הזמני לתמידי. לכן, הקפידו על תגובות מתאימות אשר יקדמו אתכם וישמרו את הרגלי השינה אשר הקנתם לילדכם .