הלידה בפתח, התרגשות עצומה אופפת אותך,
ואת כבר חושבת על ה"יום שאחרי"…..

את בהריון.כבר בחודש השישי. נכון, ההריון לא קל כמו שקיווית. הבחילות היו מנת חלקך זמן רב. את עייפה מרבית מהזמן ולא ממש מצליחה לעמוד בקצב של הפעילויות שעשית לפני. אבל לא נורא. הרי עוד מס' חודשים תרגישי אחרת. תלדי ותהפכי למאושרת באדם.
זהו הריונך הראשון ואת כה כמהה לילד. מרגישה מוכנה? זה בדיוק השלב ביחסים בו תהיי שמחה להרחיב את המשפחה. הרי כבר הכנת את כל הדברים שרק צריך. אמרו לך מה לקנות ולהזמין, סיפרו לך על השמחה וההתרגשות, הכינו אותך לאהבה שאין כמותה, לאושר גדול. סיפרו לך שבהתחלה לא תשני הרבה בלילה, גם אמרו לך שכשיגיעו "הצירים האמיתיים" את פשוט תדעי שזה זה. הלכת לקורס הכנה ללידה, הדריכו אותך כיצד לנשום. פירטו בפנייך את האפשרויות לשיכוך כאבים שיתאפשרו במהלך הלידה.
"אופס.." הוא יצא…ואז זולגת דמעה של אושר…ואת כבר שוכחת את הקושי של תשעת החודשים והלידה שזה עתה הסתיימה". הולדת האהוב לעתים מלווה בחוויות לא פשוטות. אף פעם לא פשוט לעבור שינוי. מישהו סיפר לך שלעתים האושר האין סופי לו את מצפה לא מגיע מיד? שהלידה לא מתרחשת כמו בסרטים? אין לך ממה לחשוש, פשוט היי מודעת לעובדות, כך לא תיתפסי מופתעת ותדעי להתמודד עם המצב. בחווית הלידה עובר הגוף סוג של טלטלה, מי יותר ומי פחות, ולאור כך את צריכה לדעת שאולי תזדקקי למנוחה. שלמרות שאת רוצה לטפל בילדך בעצמך כבר מהרגע הראשון, תצטרכי להיאזר בסבלנות. הכיני את עצמך שאולי הפנטזיה להיות בן רגע שלישיה קלילה ומאושרת תצטרך להמתין כי גם הסבתא תכנס לתמונה או כל גורם נוסף.
פשוט הכיני מבעוד מועד את האדם שנראה לך הכי מתאים לתפקיד, זה שלא יטריף אותך בקלות, אלא יקל יותר מאשר יקשה, זה שיודע איך להתמודד עם תינוק בן יומו ולא יביט בך בעיני עגל כשתשאלי בעצתו.
היום בעינייך הנקה היא משהו שאינך יכולה לוותר עליו. סמל האמהות ממש. נכון, ההנקה היא אכן מאד בריאה עבור התינוק ואף יוצרת קרבה מדהימה בינך לבינו, ועם זאת עלייך לזכור שלא תמיד זה מתאפשר בקלות. עלייך לדעת שזה בסדר אם זה ייקח קצת זמן. תצטרכי אורך רוח, גם אם זה אומר להאכילו בבקבוק ולתת לו תחליפים. אל תייסרי את עצמך על כך. קבלי זאת בהבנה. את לא יוצאת דופן. ואין זה מסמל דבר על אימהותך. עשי את המקסימום כדי שתוכלי להניק, אל תוותרי בקלות, אך זכרי- לא בכל מחיר! ילדך זקוק לאמא חמה ואוהבת על פני אמא כעוסה וכואבת.
וותרי לעצמך במצבים בהם תש כוחך. אומנם ביקשת שיביאו לך את ילדך בכל פעם שירצה לאכול, אך כשהעירו אותך בלילה לשם כך כל מה שרצית זה לישון. הרי לא ישנת כבר למעלה מ 50 שעות והגוף מסרב לשתף פעולה. אז יביטו בך במבט לא מבין. ואת? תרגישי נורא רע עם עצמך. אולי תחשבי שזה מעיד על איזו אמא תהיי. איזו אמא את, תשאלי את עצמך? אמא ששמה את נוחותה האישית לפני צרכי ילדה? אמא נוראית. והרי גם כך ההורמונים משתוללים, לא ממושמעים, ואת לא מבינה מדוע את כ"כ עצובה. אז הרשי לי לבשר לך: אינך יוצאת דופן כלל וכלל. עלייך לדעת שרצונותייך לפני לא תמיד יהיו תואמים למצב הקיים בפועל. וזה בסדר. את במצב רגיש. מותר לך לנוח. הרי מכל אדם שנכנס לניתוח מצפים שינוח. אז גם לך מותר. אינך אגואיסטית, את פשוט עייפה. יהיו לך עוד לילות רבים לקום למענו, עם חיוך והרבה אהבה.

עידן ההורות הינה מכללה ורשת בינלאומית, המתמחה בייעוץ, אימון הורים, הדרכת הורים והנחייה להורים לסוגיהם: ליווי לאחר לידה, הורות ראשונית, ייעוץ שינה, הנחיית הורים לגיל הרך והתמחות בהפרעות קשב וריכוז.

 

יכול לעניין אותך: מאמרים מקצועיים בנושא הנחיית הורים