הרגלי שינה נכונים בגיל הרך

הבייבי שלך הוא הדבר היקר לך ביותר. את מאוד נהנית לבלות איתו במהלך היום, אך היית שמחה אם היה ישן קצת יותר. מאז שהוא נולד, לך ולבן זוגך אין ערב פנוי כי נורא קשה להשכיב אותו לישון…
אתם מותשים ועייפים. כולם אומרים שככה זה ועם הזמן זה יסתדר. צריך להמתין בסבלנות. אז זהו- שלא…

אני מזמינה אתכם לצפות בוובינר על הנושא – התעוררויות תכופות בלילה

איך מקנים הרגלי שינה לתינוק?

ניתן להקנות הרגלי שינה לתינוק החל מגיל שישה חודשים, ולנו- ההורים, יש משקל חשוב בנושא. הטעות השכיחה היא ההפרדה בין נושא השינה של תינוקות לחוויות אותן הוא חווה במהלך היום.
כאשר לתינוק יש שגרה קבועה ושעות שינה מסודרות במהלך היום, תהיה לכך השפעה ישירה על שנתו במהלך הלילה: חשוב ששעות הערות, המשחק, שינה והאכלה יהיו מובנים ולא אקראיים במהלך היום.
תהליך ההשכבה חייב להיות קבוע ומסודר. תינוק זקוק לשגרה. ברגע שיחווה טקס שינה קבוע מידי יום עוד מלידתו, תהליך ההשכבה יהיה פשוט ונעים יותר, עבורכם ועבורו. עליכם להימנע מהרדמה תוך כדי תנועה, כמו טיול בעגלה או ברכב, הליכה עם המנשא או נדנוד בידיים. מצב כזה יגרום לילדכם ללמוד שזו הדרך להירדם.
ברגע שאתם תהפכו למשענת, יצפה התינוק להירדם שוב באותה הדרך גם כשיתעורר במהלך הלילה.
התינוק חווה מחזוריות של שינה. מחזור שינה של תינוקות אורך כשעה. לעומת זאת, מחזור שינה של מבוגרים הינו כשעה וחצי.
בשל כך, כאשר אתם ההורים מתעוררים בעבור ילדכם, אתם מותשים. לכן, חשוב ללמד את הילד להירדם בעצמו, במיטתו.
עם זאת, חשוב לציין שהפתרון לכך אינו שיטת ה"חמש הדקות", בה הילד בוכה, לא מקבל מענה ולבסוף נרדם. נכון, זו שיטה העובדת מהר, אך אינה ניחנת באינטליגנציה רגשית רבה. יש דרכים רגישות, חכמות ונכונות יותר. אפשר לבצע את התהליך בצורה הדרגתית מבלי לגרום לים של דמעות, הן של הילד והן של האם.

חשיבותו של טקס השכבה לתינוק

בתהליך ההשכבה חשוב להתאים את סגנון ההורות שלכם לשיטת ההשכבה. חשוב שאכן תוכלו לעמוד בו ולבצעו בעקביות ובנחישות בצורה הטובה ביותר. לנו, ההורים, ישנה השפעה מרבית על משך התהליך. יש להפגין נחישות, אהבה, חום וסבלנות.
אם נשדר לתינוק שאנחנו חסים עליו כי אנו מונעים ממנו הרדמות על הידיים, איתנו בסלון, התהליך יהיה קשה יותר, אך אם נקיים את תוכנית ההשכבה המוגדרת מראש תוך אמונה מלאה בהצלחתה, נעמוד בה במהירות רבה יותר.
כיוון שתהליך ההשכבה הוא מתיש, כדאי שיעשה בשיתוף שני בני הזוג לסירוגין.

ההתעוררויות הליליות הן רבות כאשר שגרת ההשכבה והתגובה להן אינה נכונה. כאשר תלמדו להגיב נכון ותימנעו להוות משענת, התינוק ילמד להרדים את עצמו שוב. גם כשיתעורר הוא ימשיך ברצף של שינה, בדיוק כמונו, המבוגרים.
סיבה משמעותית נוספת להתעוררויות הליליות היא ההאכלה. בדר"כ תינוק יונק מתעורר יותר, לאו דווקא בשל רעב. הקרבה לאם היא מניעה פסיכולוגי להתנהגות זו. (עם זאת, הפסקת ההאכלה הלילית מותנית בגילו של התינוק ובמשקלו).
על מנת למנוע התעוררויות הנובעות בשל רעב, יש להקפיד שהארוחה לפני השינה תהיה מספקת ולהימנע מהירדמות התינוק בעודו אוכל. אם תינוקך אינו זקוק למזון, אלא הבקבוק או השד הן מעין משענת כדי להירדם שוב, מנעי זאת בהדרגה.

תינוקכם זקוק להורים חייכניים, ערניים ונעימים, לכן חשוב שתשנו!
בברכת לילה טוב,

נעמה סבג שמש

 

יכול לעניין אותך: מאמרים מקצועיים בנושא הנחיית הורים