שאלות ותשובות בנושא שינה אצל תינוקות

 

מדוע תינוק לא רגוע בוכה?

בכי הוא תופעה פיזיולוגית הבאה כתגובה למצב רגשי או פיזי אצל בני האדם. כאשר אנו בוכים, קטנים כגדולים, מופרשים בגופנו הורמונים המסייעים להפחתת המתח והלחץ, ותורמים לתחושת רוגע ושחרור“.

מהם הסיבות לבכי?

סיבות לבכי לא חסרות. לצד השינויים שעל התינוק להסתגל אליהם יש סיבות נפוצות אחרות לבכי, למשל רעב, כאבים, אי נוחות, ואם כל הסיבות, זו העלולה לגרום גם להורים לרצות לבכות – מחסור בשינה.

ניתן לחלק את הבכי לשני סוגים. בכי המגיע מתוך מקור גופני, ובכי המגיע ממקום רגשי. הבכי הגופני יופיע כאשר התינוק ירצה לומר לנו משהו – שהוא אינו נינוח, שהוא רעב, שכואב לו וכדומה. הסוג השני של הבכי מגיע ממקור רגשי, והוא מבטא את הרצון של התינוק לתשומת לב, לקרבה ולמגע, או שהוא נובע מתוך תחושות תסכול, פחד וחוסר ביטחון. תינוק גם עלול לבכות מתוך שעמום ורצון לשינוי אווירה.

בכי של תסכול, כעס, אכזבה, כאב, אי נוחות, רעב, תשומת לב, מצוקה… איך מבחינים בין כל הסוגים?

הורה בדרך כלל לומד, עם הזמן ולעתים עם הנחיה, לזהות את בכי הילד. שמעתי לא מעט אנשי מקצוע אומרים לאמא משפטים כמו ’את תדעי‘ או ’זו אינטואיציה אמהית‘. משפטים מעין אלה רק מלחיצים אמהות טריות וגורמים להן לחשוש שמא הן לא מספיק טובות. יש אמהות בעלות אינטואיציה חזקה ויש כאלה שלא. את האמהות המתקשות לזהות בכי ניתן ללמד להקשיב ולזהות את צורכי התינוק".

ומה עושים בפועל כאשר הבכי רגשי? "רצוי להרגיע את התינוק במגע, ליטוף, ערסול ונענוע. בנוסף, כיוון שהתינוק מזהה את קול הוריו עוד מהרחם ונרגע ממנו, חשוב להשתמש בו. ניתן לשיר, להמהם ולומר לתינוק שזה בסדר לבכות“. בכי רגשי יכול להימשך דקות ארוכות ולהלחיץ את ההורים, מציינת גרוגוב, וממליצה להורים "להחזיק את התינוק בתורנויות קצרות ולהתחלף בהחזקתו ובהכלתו הרגשית. ההורה יוכל להתאוורר מספר דקות בחדר סמוך, לנשום מספר נשימות עמוקות ולחזור להכיל את התינוק הבוכה. הבנה ושיתוף פעולה בין ההורים עשויים לסייע בהתמודדות עם הקושי, ויעניקו להם את הכוחות הנדרשים להתמודד עם הבכי“.

האם בכי קשור לאופי תינוק? בכי בהחלט קשור לאופי התינוק. תינוקות נינוחים בוכים פחות מאשר תינוקות עם מזג רטנוני. תינוק ביישן, למשל, יבכה כאשר ייכנס לסיטואציה חברתית רועשת או לא מוכרת. לכן, מראש, נכין אותו למצב, נהיה יותר רגישים כלפיו, נעזור לו להתאקלם בהדרגתיות ונמנע מלהעביר אותו מיד ליד לכל הדודות“. מתי הבכי נובע מפינוק ומתי מדובר במניפולציה?  פינוק לא רלוונטי לשמונה – תשעה החודשים הראשונים של החיים. מניפולציה קל לאבחן, למשל כשרואים שתינוק בוכה מפני שההורה מתנהג לא כפי שהוא רוצה, ומצד שני הוא מרוצה או מחייך כשהוא מצליח לגרום להורה להתנהג לפי רצונו“.

לפרטים על ייעוץ או קורסים והרשמה:

077-729-93-06

 מייל: [email protected]

יכול לעניין אותך: שאלות ותשובות בנושא גמילה מחיתולים