חייגו עכשיו : 077-803-9867

הילד כבר בגן

תוכן עניינים

מאת: נעמה סבג שמש

כל הפרידות חקוקות היטב, אנו תוהים איך בין רגע הזאטוט הקטן גדל והוא נכנס למסגרת הראשונה בחייו – הגן.

עידן ההורות עם כל הפרטים על תהליך הפרידה והכניסה לגן בעבור הילד ובעבורכם.

כניסתו של ילדכם לגן מלווה לרוב בהיבטים רגשיים הן בעבורכם והן
בעבורו, המעבר למסגרת החדשה דורש מכם פרידה מהילדים, שלא תמיד קלה גם לכם, ולעתים נעשית בעל כורחכם.

ההסתגלות אף היא יכולה להיות קשה מהפן הרגשי. ישנם ילדים שעל פניו מתאקלמים מהר, אך כאשר מבינים שאין זה "ג'ימבורי" אלא המקום החדש אליו יגיעו מידי יום, מתחילה התאקלמותם האמיתית. ישנם אחרים המתקשים מלכתחילה לקבל את הפרידה וישנם גם אלה אשר הפרידה קשה בעיקר לאימותיהם.

מדוע בחרנו במסגרת זו לילדינו

כדי לעבור ימים אלה בקלות יחסית חשוב לזכור מהם הסיבות שרשמנו את הילד דווקא לגן הזה.

מדוע חשבנו שהגן מתאים לילדינו? האם צורת החינוך? המקום? המיקום? התכנים? הצוות? בהנחה ותקווה שלא באקראי בחרתם דווקא במסגרת זו.

כל אמא מכירה את ילדיה. שחזרי איך הוא התמודד עם משברים בעבר, עם פרידות: בייביסיטר, מעבר חדר, תהליך טקס השינה ונסי לחשוב מה הקל עליו. זכרי שזהו שלב אינו קל, אך אינך עושה משהו שפוגע בו אלא מובילה אותו לשלב הבא בהתפתחותו. עלינו להבין שכל ילד הוא שונה ולכל אחד יש את זמן ההסתגלות שלו. כהורים, עלינו לקבל את זה ולדעת להתאים את עצמנו.

אם לאחד מבני הזוג הפרידה תהיה קשה יותר, אולי עדיף שההורה שקל לו יותר יהיה זה שילווה את הילד בימים הראשונים ויעבור איתו את תהליך הפרידה וההסתגלות.

את הימים הראשונים בגן עדיף לעשות בהדרגתיות תוך הקשבה רבה לצורכי הילד. כדאי "לקחת בחשבון" שבימים אלו כדאי להימנע מקביעת פגישות דחופות בעבודה, להשתדל ולהתפנות ולשהות עם הילד. עליכם לעדכן מבעוד מועד בעבודה שיכול להיות שתאלצו לצאת קודם, ותהיו זמינים לכל שיחה. אם תכינו עצמכם לכך, לא תהיו קצרי רוח ותחת סטרס כשזה יקרה. כמו כן, כדאי לשריין מראש סבתא או מטפלת שיהיו זמינים לקחת את הילד במידה וההסתגלות תהיה קשה לו. כהורים, עלינו לדעת להיות אמפתיים כלפי הילד, אך עם זאת – לשדר לו בטחון כלפי המקום. לחייך המון, להיות נינוחים. לא לתת לו הרגשה שהוא מסכן ואתם נוטשים אותו. חשוב תהיו שלמים ותשדרו זאת.

נושא חשוב לא פחות הינו נושא השינה: עדיף להמתין מספר ימים עם שנת הצהריים בגן.

שינה זה נושא בפני עצמו בעבור ילדים. עדיף לתת לילד להסתגל קודם כל.
גמילות בכלל – רצוי לא להוסיף לילד גמילות נוספות או התמודדויות קשות בזמן השתלבותו בגן. עדיף לראות כיצד ניתן להקל עליו.

עריכת טקס הפרידה: תמיד להיפרד מהילד.

לעולם לא לברוח לו. תדאגו לכך שאחד מאנשי הצוות יהיה זמין לקלוט את הילד. בצעו את טקס הפרידה בצורה קבועה ויומיומית. הקניית הרגלים ויצירת שגרה הם דבר חשוב ומהותי בגיל הזה. תנסו לקצר את הפרידה כדי לא להקשות על הילד.


התנהגויות שיכולות לבוא לידי ביטוי ואין צורך לדאוג לגביהם:

איבוד תיאבון.
שינוי הרגלי שינה- קושי להירדם, עייפות ייתר.
שינוי במצב הרוח
תלות ייתר בהורים.
כדאי להפוך את הגן למקום יותר מוכר וצפוי.

שיתוף באמצעות:

לשיחה עם אחד היועצים שלנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לשיחה עם אחד היועצים שלנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

טיפוס של ספרים?
גם לך יש מה ללמוד!

"תנו לישון בשקט " הינו ספר הדרכה להקניית הרגלי שינה נכונים ובריאים לילדים בגילאים 0-6. הספר מאפשר להורים להתמודד עם אתר גידול ילדים בשלל הסוגיות והשאלות המתעוררות בשנים הראשונות לחיי הילד.