חייגו עכשיו : 077-803-9867

לפתח דימוי עצמי חיובי

תוכן עניינים

מאת: נעמה סבג שמש

הורים, השפעתנו על ההערכה העצמית של ילדינו היא אדירה.
יש לנו את הכוח להעצים את דימויים העצמי או מאידך, לפגוע בו ולהחלישו. עידן ההורות עם כל הפרטים.

מהי בעצם הערכה עצמית?

המידה שבה אנו רואים באור חיובי או שלילי את ההיבטים השונים באישיות שלנו. לסוג ההערכה העצמית ישנן השפעות עמוקות על תהליך החשיבה של האדם, חלומותיו, רצונותיו, רגשותיו ויעדיו.

הערכה עצמית היא המפתח העיקרי להתנהגות האדם. כאשר אנו ההורים שמים דגש על הטוב בילדינו ומביעים את הערכתנו, נוכל לעזור להם בחיזוק ביטחונם העצמי.

הערכה עצמית גבוהה תביא להצלחה, בריאות וסיפוק.

כאשר ילד חש שהוא גדל בסביבה תומכת, הרואה את הטוב שבו, הוא ירגיש חשוב ובעל ערך. עם תחושה חיובית כזו הוא יהיה מוכן לנסות ולהתנסות, להציב לעצמו יעדים ולהתמודד עם אתגרים.

לעומת זאת, ילד שרגיל לקבל ביקורת, שאינה בונה ולקבל מסר שאינו מוצלח מספיק, לא יעז להסתכן ולנסות להציב לעצמו אתגרים. הפחד מכישלון יהיה זה שינחה את דרכו ואמונותיו. גם כנער וכבחור בוגר הערכתו העצמית תהיה נמוכה ובשל כך הוא יוותר מראש על חלומותיו ורצונותיו בתירוצים כאלה ואחרים, כל זאת בכדי להימנע מהתמודדות עם כשלון או עם תגובות הסביבה לחוסר הצלחתו.

מה ניתן לעשות כדי לפתח הערכה עצמית גבוהה אצל ילדינו?

חשוב מאד לשבח ילדים ולתת להם חיזוקים חיוביים על הדברים הטובים והנכונים שעשו.

במקום להטיף לו שהוא משחק עם הכדור בבית, אשבח אותו כאשר מיוזמתו הוא לקח את הכדור ויצא לשחק בחצר. אומר לו שזה נהדר שהוא מתחשב ואחראי. השבחים שהוא יקבל על התנהגויותיו השונות יהוו כחלק מהבנק הרגשי שלו גם שנים לאחר מכן, וילוו אותו ברגעי חולשה ומשבר.

עם זאת, יש להדגיש שריבוי שבחים שלא לצורך ובהגזמה, ייגרמו לכך שהיעילות שלהם תיפגם. כמובן שתמיכה במעשיו ועידוד הילד להגשים את חלומותיו ורצונותיו הם דרך נהדרת על מנת להעלות את בטחונו העצמי.

לדוגמא, אם ילדכם מעוניין לנסות להצטרף לנבחרת הכדורסל על אף גובהו, עודדו אותו לנסות להגשים את חלומו במקום לנמק בתירוצים הגיוניים מדוע אולי לא יתקבל ואיזה דברים יכולים להתאים לו יותר.

ילדים אינם יכולים לקבל החלטות גדולות להם נדרשת אחריות וראייה לטווח הרחוק.

עם זאת, נוכל לשתף אותם בקבלת החלטות בהם ישנו משקל לרצונם. למשל, במצב בו נרצה לנסוע לחופשה יכול להיות אפשרי לשתף את הילדים בקבלת החלטות. נוכל לתת להם את האופציה לבחור בין חופשה בצפון הכוללת טיולים בטבע, לבין נופש באילת, ברביצה במלון ובחוף הים. גם יכולתנו כהורים לפתח את עצמאותם ולאפשר להם לעשות בעצמם כל מה שהם מסוגלים לעשות, יעזור לחיזוק ביטחונם העצמי. עצמאות זו תחל מנעילת נעליים לבד וכלה בבחירת הבגד אותו ילבשו לאירוע. לצד הדברים שעלינו לעשות כדי לעזור לילדינו לחזק את דימוים העצמי חשוב מאד גם להקפיד על הלא רצוי בהתנהלותנו, שיכול להשפיע באופן שלילי. ברור ומובן שנבקר את ילדינו, אך עלינו להקפיד שהביקורת תהיה בונה. עלינו לתקוף את המצב, את הבעיה ולא את אישיות הילד. עלינו לחפש יחד פתרון ולהשתדל להימנע מהקנטות והעלבות.

בכל סיטואציה בה הילד נמצא, תנו לו תחושה שאתם בוטחים בו.

עלינו להיזהר מלהצדיק כל גורם אחר באירוע, כולל את אנשי החינוך, לפני שאפשרנו לו להביע את דעתו ושמענו את הדברים מנקודת מבטו.

למשל, כאשר המורה מתלוננת על התנהגותו, חשוב שנשמע מה יש לו לומר לפני שנתקוף אותו על התנהגותו. הערכה עצמית גבוהה ודימוי עצמי חיובי הם אבן דרך לדרך חיינו. מכיוון שכך, כהורים עלינו להיות ערניים לדברינו ולמעשינו. השתקפותו של הילד בעיני עצמו, נעשית דרך העיניים שלנו והיא תשפיע ותלווה את האדם שיהיה לאורך חייו. הקפדה על עידוד נכון, שיתוף בקבלת החלטות והצבת גבולות ברורים תגרום לילדינו להבין מה ערכם ולמה הם מסוגלים ולכן לא יחששו ליטול אתגרים וסיכונים, ולהרקיע לשחקים.

שיתוף באמצעות:

לשיחה עם אחד היועצים שלנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לשיחה עם אחד היועצים שלנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

טיפוס של ספרים?
גם לך יש מה ללמוד!

"תנו לישון בשקט " הינו ספר הדרכה להקניית הרגלי שינה נכונים ובריאים לילדים בגילאים 0-6. הספר מאפשר להורים להתמודד עם אתר גידול ילדים בשלל הסוגיות והשאלות המתעוררות בשנים הראשונות לחיי הילד.